درباره ما

در این قسمت مخاطبان با تاریخچه و معرفی انتشارات صدرا آشنا خواهند شد.

بیشتر بخوانید

فروشگاه

در این فروشگاه کتب الکترونیکی و چاپی (با قابلیت ارسال به سراسر کشور) استاد شهید مطهری عرضه می گردد.

بیشتر بخوانید

سیر مطالعاتی

در این قسمت برای افرادی که می خواهند دوره کامل آثار استاد شهید مطهری را مطالعه نمایند، سیر مطالعاتی پیشنهاد گردیده است.

بیشتر بخوانید

مطالب روزانه

در این قسمت جملات قصار، متون، فایل صوتی و تصویری از استاد شهید مطهری درج می گردد.

بیشتر بخوانید
 • به پایان رسید./ فراخوان مسابقه جمله برگزیده از کتاب«آینده انقلاب اسلامی ایران» شهید مطهری

  به مناسبت دهه مبارک فجر به جمله برگزیده شما از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران، اثر شهید آیت‌الله مطهری جایزه اهدا می‌شود. بر اساس اعلام فراخوان این مسابقه از میان جملات برگزیده شما 10 جمله انتخاب و در اینستاگرام shahidmotahari بارگذاری می‌شود.

 • مسئولیت افراد در امر به معروف و نهی از منکر از منظر استاد شهید مطهری

  🔹استاد شهید مطهری در مبحث امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی عذر ندانستن را قابل قبول نمی دانند.

 • فهرست موضوعی آثار استاد شهید مطهری

  فهرست موضوعی آثار استاد شهید مطهری که هموطنان گرامی می توانند اثار مورد نظر را با ارسال پیامک به 5000541115 در خواست و در سراسر کشور تحویل بگیرند.

 • مسابقه پرسش مطهر

  به 3 نفر از شرکت‌کنندگان به قید قرعه جایزه ربع سکه تعلق خواهد گرفت. اسامی برندگان از طریق آدرس اینستاگرام @shahidmotahari اعلام خواهد شد.

 • شیوه منطقی مبارزه با منکرات

  باید توجه داشت که بسیاری از منکرات حکم یک عقده و کلاف درهم پیچیده و گرهی را دارد

 • شرایط یک مصلح چیست؟

  یکی از شرایط مصلح شجاعت و آزادمنشی و حریت است، نه دربند تعظیم و دست‌بوسی عوام باشد و ...

 • دیدگاه استاد مطهری درباره امام خمینی(ره)

  من كه قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل كرده ام، باز وقتی كه در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهایی از روحیه او درك كردم كه نه فقط بر حیرت من، بلكه بر ایمانم نیز اضافه كرد. وقتی برگشتم، دوستانم پرسیدند چه دیدی؟ گفتم چهار تا «امَنَ» دیدم:

 • مرز آزادی بیان چیست؟

  مرز آزادی بیان، صراحت و عدم نفاق است.

 • تفاوت نظام خانوادگی اسلام با نظام خانوادگی در غرب چیست؟

  در نظام خانوادگی اسلام، حقوق طبیعی زن و شوهر متفاوت است؛ یعنی شوهر بودن وظایف و حقوق خاصی را ایجاب می‌کند و زن بودن نیز وظایف و حقوق دیگری را ایجاب می‌کند.

 • آفات نهضت اسلامی چیست؟

  استاد مطهری شش مورد را در این زمینه برشمرده اند.

 • آسیب‌شناسی نظام آموزش و پرورش

  واقعیت این است که به رغم تحولات مثبت و سازنده‌ای که در سالهای پس از انقلاب در نظام آموزش مملکت صورت گرفته، متأسفانه هنوز این نظام نتوانسته خود را از چنبره روشهای کهنه و قدیمی که در آن ذهن و حافظه افراد به منزله انباری تلقی می‌گردد که باید از انبوه اطلاعات پر شود نجات دهد.

 • امام حسین(ع) و امر به معروف و نهی از منکر

  از جمله عواملی که در پیدایش قیام امام حسین(ع) در کنار عامل «دعوت مردم کوفه» و «عدم بیعت با یزید» نقش محوری دارد «امر به معروف و نهی از منکر» است که خود حضرت نیز در اعلام مواضع صریح خود در وصیت‌نامه به برادرشان محمد بن حنفیه، این حقیقت را بیان کردند: «ارید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر» (می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم).

 • پیامبر رحمت از نگاه استاد مطهری

  در این نوشتار برآنیم تا راوی پیام مانا و ماندگار حضرت ختمی مرتبت، رسول گرامی اسلام از زبان متفکر فرزانه استاد مطهری باشیم تا راز این حقیقت برملا شود که چرا پس از گذشت بیش از چهارده قرن از رحلت آن عصاره خوبیها، آفتاب پیام آسمانی او نه تنها رو به تیرگی ننهاد بلکه هر روز روشن‌تر و پاکتر از روز پیش، خود را بر عصرها و نسلها عرضه داشته و می‌دارد.

 • زن در آیینه فطرت از نگاه استاد مطهری

  در این یادداشت گذری خواهیم داشت بر دیدگاههای استاد شهید مرتضی مطهری در باب جایگاه زن در خانواده. واقعیت این است که به سبب نفوذ و سلطه دیدگاههای فمینیستی با کمال تأسف دیدگاه درست و مطابق با موازین فطری که از سوی اندیشمندانی همچون استاد مطهری طرح شده، در سایه قرار گرفته است.

 • سکولاریسم مدرن و سکولاریسم سنتی

  «سکولاریسم» را در یک معنای قابل فهم و ساده می‌توان «بیرون راندن دین از متن جامعه و مناسبات اجتماعی و منحصر نمودن آن به حوزه خصوصی روابط فیمابین انسان و خدا» تعریف نمود. نگارنده درصدد بیان یک تعریف جامع و مانع از این اصطلاح سیاسی نیست و اساساً هدف این یادداشت «ترمینولوژی» یا اصطلاح‌شناسی به مفهوم دقیق آن نیست.

 • عوامل انحطاط و سقوط جوامع

  استاد مطهری در سال 1352 در سخنرانی‌ای در روز عاشورا – که در کتاب پانزده گفتار به چاپ رسیده است - نقش حادثه کربلا را در تحول تاریخ اسلامی مورد تأمل و بررسی قرار می‌دهد. استاد در ریشه‌یابی علل قیام سیدالشهداء(ع) به بیان عوامل انحطاط و سقوط جامعه‌ای می‌پردازد که تنها 50 سال با انقلاب دوران‌ساز و تاریخی رسول اکرم(ص) فاصله دارد

 • نقدها را بود آیا که عیاری گیرند؟

  هر نهضت و جنبشی در بستر جریان اصیل خود ابتدا از حرکت و سیلان و جوشش برخوردار است، اما به تدریج در اثر غفلت و سهل‌انگاری صاحبان و نگاهبانان آن، از پویایی و بالندگی‌اش کاسته می‌شود و اگر هوشیاری و فراست لازم برای مبارزه با موانع حرکت پر تپش آن وجود نداشته باشد، چه بسا به ضد خود تبدیل شده و از محتوا و مضمون نخستین تهی گردد.

 • وحدت اسلامی، شرایط و لوازم آن

  قرآن کریم، پیامبر اسلام حضرت ختمی مرتبت(ص) را سرمشق و اسوه حسنه دانسته است برای کسانی که به خدا و روز واپسین امید دارند و خداوند را بسیار یاد می‌کنند .

 • آیا در سیره پیامبر اسلام برای رسیدن به هدف می‌توان از هر وسیله‌ای استفاده کرد؟

  برای تبلیغ دین نمی‌توان از دروغ و از بهتان و جعل حدیث استفاده کرد.

 • فلسفه حجاب و پوشش اسلامی چیست؟

  فلسفه حجاب در اسلام، مصونیت بخشیدن به محیط اجتماع از آسیب تحریکات جنسی و تأمین آرامش روانی جامعه است، ضمن اینکه کرامت انسانی زن نیز از این راه تضمین خواهد شد و از تعرض انسانهای هوسران مصون خواهد بود.

 • فرق تفکر و عقیده چیست؟

  تفکر یکی از استعدادهای انسانی است که باید آزاد باشد تا بتواند شکوفا شود و موجب رشد و تکامل انسان گردد. اما عقیده ناشی از علت یا علل روانی، اجتماعی، خانوادگی و... است و ریشه در وجدان و باطن آدمی ندارد.

 • شخصیت حافظ از نظر استاد مطهری چگونه بیان شده است؟

  حافظ گلی از بوستان معارف اسلامی است. او یک عارف مسلمان و تربیت‌یافتة مکتب قرآن است. برای شناخت شخصیت حافظ باید جهان‌بینی عرفان اسلامی را شناخت، که بخش مهمی از آن را «انسان‌شناسی عرفانی» تشکیل می‌دهد.

 • تعریف انسان کامل چیست؟

  انسان کامل انسانی است که استعدادها و ارزشهای انسانی در او به طور هماهنگ و متوازن رشد کرده باشد؛ یعنی انسان آن وقت کامل است که فقط به سوی یک استعداد گرایش پیدا نکند و استعدادهای دیگرش را مهمل و معطل نگذارد و همه را در یک وضع متعادل و متوازن، همراه هم رشد دهد.

 • رفتار علی علیه‌السلام در دوره خلافت با مخالفان خود چگونه بود؟

  علی علیه‌السلام در کمال انصاف و عدالت با مخالفان خود رفتار نمود. یکی از مخالفان سرسخت ایشان خوارج بودند که با آنها در منتهی درجه آزادی و دموکراسی برخورد نمود، به طوری که سهمیه آنان را از بیت المال قطع نکرد

 • رابطه آزادی معنوی و آزادی اجتماعی چیست؟

  آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی میسر و عملی نیست، یعنی ممکن نیست انسان اسیر شهوت و خشم و حرص و آز خودش باشد و در عین حال آزادی دیگران را محترم بشمارد.

 • اشکال مخالفان حجاب و پاسخ استاد مطهری

  حجاب در اسلام یک وظیفه‌ای است که بر عهده زن نهاده شده که در معاشرت و برخورد با مرد باید کیفیت خاصی را در لباس پوشیدن مراعات کند. این وظیفه نه از ناحیه مرد بر او تحمیل شده است و نه چیزی است که با حیثیت و کرامت او منافات داشته باشد و یا تجاوز به حقوق طبیعی او که خداوند برایش خلق کرده است محسوب شود.

 • با استاد مطهری در عید غدیر

  عید غدیر خم بر مسلمانان مبارک باد. کتابهای مناسب برای این ایام خجسته از آثار استاد شهید آیت الله مطهری:

 • کتب مناسب استاد مطهری برای مطالعه در محرم و صفر

  علاقه‌مندان می‌توانند نسخه چاپی این آثار را سفارش داده و در سراسر ایران دریافت و یا نسخه الکترونیکی را دانلود نمایند.

 • معرفی آثار جدید به مناسبت دهه فجر

  انتشارات صدرا به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی آثار استاد شهید آیت‌الله مطهری را به شرح ذیل عرضه می‌دارد:

 • سررسیدنامه فرهنگی 1398 منتشر شد

  «سررسيدنامه فرهنگى» يكى از محصولات فرهنگى انتشارات صدراست كه از سالها قبل انتشاريافته و مورد توجه مخاطبان عام و خاص قرار گرفته است.